sobota 20. února 2016

Chorvatsko - Pula

Pula: Řím Chorvatska   Já vím, teď si asi říkáte: "Pane Bože, to snad bude další z hromady článků o dovolené v Chorvatsku???!!!" Svým způsobem máte pravdu. Ano, je to článek o naší dovolené v tolik profláklém Chorvatsku. Nicméně, nehodlám Vám tady popisovat cokoli o tom, jak jsme se váleli na pláži, sesmahli se na sluníčku a topili se v moři, které je fakt slané... nic takového.

   Moje manželka, přestože moře miluje, nikdy nebyla v Chorvatsku. Já jsem tam sice byl, ale nejsem zrovna ten typ, kterého by bavilo jet se slunit k moři. Proto jsme dovolenou pojali ne úplně tradičně. Chtěli jsme poznat něco nového, trošku se seznámit s historií apod. Při výběru lokality mi padla do oka na poloostrově Istrie nacházející se malá obec Premantura, poblíž které je historické město Pula.


   Poprvé byla osídlena v 1. století před naším letopočtem Římany a podle toho také vypadá její historické centrum. Asi nejzajímavější historickou památkou je Římský amfiteátr, který je krásně zachovalý a výrazně připomíná slavné Koloseum v Římě. Jedná se také o druhý největší amfiteátr svého druhu na světě. Konají se v něm tradičně koncerty a různá divadelní vystoupení. Nejzajímavěji vypadá v noci, ale i ve dne krásně zapadá do přilehlého parku. 

      Krásnou památkou je další stavba z doby římského impéria. Augustův chrám se nachází na náměstí zvaném jednoduše Forum a dnes jsou v něm vystaveny starověké kamenné a bronzové sochy. Samotné náměstí působí antickou atmosférou, přičemž jsou do něj citlivě zasazeny moderní restaurace i turistické informační centrum. 
   Po cestě směrem od Fora k místnímu tržišti, kde si můžete koupit čerstvé ovoce, zeleninu, sýry a různé další speciality jako zavařené chobotničky apod., procházíte tzv. Zlatou bránou. Ve skutečnosti jde o Sergiův vítězný oblouk, který se nedá zahanbit jinými klasickými vítěznými oblouky z antiky. Nad městem se hrdě tyčí vojenská pevnost, kam Vás za menší vstupné pustí, ale okolní příkopy si můžete projít i sami. Pula je hojně osázena různými krásně vyzdobenými kostely. Zkrátka, kdo se v Chorvatsku nechce jenom válet na pláži, Pulu musí vidět.

 


 Díky všem, kteří dočetli až sem...
Žádné komentáře:

Okomentovat